Tekstowe Gry Fabularne cóż to takiego? To rodzaj gier fabularnych, których nośnikiem nie jest mowa czy gesty ale słowo pisane. Czyli TGF to odgrywanie postaci (role play) przez medium jakim jest najczęściej strona internetowa. Pierwsze próby tego typu zabawy giną gdzieś w mrokach dawnych ale można przyjąć umownie że rok 2004 był symbolicznym początkiem ponieważ wtedy został wydany silnik Vallheru. Silnik ten był o tyle ważny w rozwoju całego środowiska, że mocno je zintegrował, nadał kierunek i stał się podwaliną istniejących do dzisiaj gier.
Część osób może uważać, że TGF to tylko gry na silniku Vallheru ale tak nie jest. Grami tego typu są też PBFy oraz gry na autorskich silnikach. Głównym wyznacznikiem TGFowatości jest to, że sesje RPG są rozgrywane za pomocą opisów tekstowych, więc w tę kategorię łapią się też sesje rozgrywane na czatach lub komunikatorach.
Dlaczego istotne jest wyraźne oddzielenie TGFów od rozgrywanych w rzeczywistości RPGów? Z dwóch powodów, po pierwsze ta forma rozgrywki istnieje już ponad 10 lat, nie jest tym samym co klasyczne RPG i dlatego trzeba podkreślić odrębność tego nurtu; po drugie, środowisko graczy TGF jest niemałe, dlatego warto stworzyć element, z którym cała społeczność mogłaby się identyfikować jak jest w przypadku klasycznego RPG.